30-lecie Konwencji o prawach dziecka

dodano: 22 listopada 2019

21 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym dniu wszystkie dzieci ubrane były na niebiesko jako symbol włączenia się w inicjatywę UNICEF Polska, która zorganizowała obchody 30 rocznicy uchwalenia tego dokumentu.
W przedszkolu przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne, zorganizowano uroczystość i marsz, który miały na celu zwrócenie uwagi na prawa dziecka na całym świecie. Przedszkolaki brały udział w „niebieskim malowaniu”, rozwiązywały quizy, rebusy, zagadki. Oglądały filmy promujące ochronę praw dzieci na świecie. Poprzez przygotowaną prezentację multimedialną dowiedziały się, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa. Marsz „niebieskich baloników” miał za zadanie promować w lokalnym środowisku przestrzeganie takich praw jak bezpieczeństwo, miłość, szacunek, ochrona zdrowia, edukacja.

Podczas zajęć edukacyjnych w grupach starszych odbyły się wychowawcze rozmowy, dzieci miały możliwość wyrażenia swoich potrzeb poprzez m.in. burze mózgów „Co jest dziecku potrzebne do szczęścia?”. Nasze przedszkolaki wykazały się niezwykła dojrzałością i mądrością, znajomością prawa dzieci oraz umiejętnością wyrażania swoich potrzeb.

Akcja UNICEFU połączona była z akcją „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”. Janusz Korczak – przyjaciel i obrońca dzieci oraz ich praw, autor książki „Król Maciuś I” , był główną postacią naszej przedszkolnej edycji akcji.

 

Konwencja_o_Prawach_Dziecka