Przedszkole Publiczne nr 19 w Tarnowie

Aktualności

Wycieczka do Kopalni soli w Bochni- gr V
dodano: 14 kwietnia 2019

Dnia 8 kwietnia 2019 r przedszkolaki z gr. V rankiem wyruszyły na wycieczkę do Kopalni soli w Bochni. Po przyjeździe na miejsce, zaciekawione wpatrywały się w szyb windy a następnie w małych grupkach, zjechały 200 metrów pod powierzchnię ziemi. Następnie cała grupa z przewodniczką Panią Agnieszką  wędrowała podziemnymi korytarzami, z zaciekawieniem oglądając solne kalafiory, piękne rzeźby, podziemne wyrobiska i groty. Nie obyło się także bez podróży podziemną kolejką. Dzieci oglądały też piękną kaplicę św. Barbary i wysłuchały jej historii.Później odbyły podróż w dawne wieki i poznały historyczne narzędzia, urządzenia, sposoby wydobywania soli oraz trudną i niebezpieczną pracę górników i koni. Następnie odpoczywały i bawiły się na podziemnym placu zabaw. Na koniec  kupiły sobie w sklepiku pamiątki z tej niecodziennej wyprawy i pełne wrażeń, choć trochę zmęczone wróciły autokarem do przedszkola.

Projekt edukacyjny „Czas na beztroską chwilę z książką”- spotkanie z Mamą Kasią; gr II
dodano: 8 kwietnia 2019

W dniu 5 kwietnia  grupę II  odwiedziła Mamusia – Pani Kasia, która przeczytała dzieciom bajkę pt.” Reksio- niezawodny przyjaciel” oraz opowiedziała o zawodzie adwokata, który wykonuje . Spotkanie odbyło się w ramach projektu edukacyjnego „Czas na beztroską chwilę z książką”. Bardzo dziękujemy Pani Kasi za poświęcony czas i inspirującą rozmowę z dziećmi. Kolejne spotkanie z Rodzicem w najbliższy piątek 12 kwietnia.

 foto w galerii zdjęciowej

Rodzice z pasją-gr V spotkanie z panią Anią
dodano: 8 kwietnia 2019

Dnia 1 kwietnia w  poniedziałkowy poranek w grupie V odbyło się ciekawe spotkanie z ramach realizacji projektu „Rodzice z pasją”. Kolejnym wspaniałym Gościem była Pani Ania –  Mamusia Michałka, która przyniosła do przedszkola pisankę wykonaną  techniką decupage.   Plastyka to nie tylko pasja Pani Ani ale całej Jej Rodziny i często ze swoimi dziećmi wykonuje wiele ciekawych prac plastycznych. Pani Ania najpierw rozmawiała z dziećmi na temat tradycji wielkanocnych. Dzieci zgodnie stwierdziły, iż ozdabianie jajek różnymi technikami jest zwyczajem kultywowanym w każdym domu. Następnie  przedszkolaki z  zapałem zabrały się do pracy i wykonały ” pisanki – wyklejanki” z kolorowej bibuły,  tworząc kompozycje w/g własnych pomysłów. W ten sposób zapoczątkowaliśmy w naszej grupie przygotowania do Świąt Wielkanocnych. To było pracowite spotkanie a efektem są śliczne, kolorowe pisanki, które biedą piękną ozdoba świątecznego stołu.

Serdecznie dziękujemy Pani Ani za poświęcony czas, wspaniałe i twórcze spotkanie w naszej grupie.

 foto w galerii

3 spotkanie w ramach projektu „Czas na beztroską chwilę z książką”- gr II
dodano: 30 marca 2019

W dniu 29 marca w grupie Zuchów odbyło się kolejne spotkanie z Rodzicem, organizowane  w ramach projektu edukacyjnego „Czas na beztroską chwilę z książką” autorstwa p. Eweliny Łabędź  i p. Agaty Kołodziej .  Gościem była Mama Beatka, która przeczytała dzieciom kilka pouczających opowiadań z morałem o znaczeniu przyjaźni w życiu, pracowitości i lenistwie. Przedszkolaki odbyły z Mamą ciekawą pogadankę na temat tych wartości.

Po części czytelniczej odbyła się część praktyczna. Nasz Gość pokazał dzieciom różne gatunki ziarna z którego otrzymujemy mąkę oraz nasiona nowalijek. Po krótkim wstępie , przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach „Zakładamy hodowlę nowalijek”. Dzieci w specjalnie przygotowanych  przez Panią Beatkę ozdobnych pojemniczkach wypełnionych watą i nawilżonych wodą , posiały zboże oraz nasionka rzeżuchy.  Oznaczone znaczkami sadzonki zostały postawione w kąciku przyrody, by przedszkolaki już od tej chwili samodzielnie doglądały ich wzrostu i zapotrzebowania na wodę.

Wyrażamy ogromną wdzięczność Pani Beatce za poświęcony czas, za profesjonalne  przygotowanie się do zajęć z dziećmi i serdeczność jaką obdarzyła grupę.

 FOTO W GALERII

„Happening wiosenny”- gr I, II, III, IV, V
dodano: 23 marca 2019

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przedszkolaki wyruszyły na „wiosenny spacer”. Przemierzając okoliczne ulice , niosąc marzanny oraz wiosenne kwiaty przypominały  przechodniom o tym radosnym fakcie,  że wiosna jest wśród nas , czuć ją w sercach i w powietrzu.

 foto w galerii zdjęciowej

Smerfowe spotkanie z uczniami III LO – grupy II i V
dodano: 23 marca 2019

20 marca  do naszego przedszkola przybyli uczniowie III LO w Tarnowie, by poprowadzić zabawy integracyjne ze swoimi młodszymi kolegami. Różnica wieku i dystans został zniwelowany od samego początku, gdyż licealiści przyszli przebrani za Smerfy. Zachwycone tym faktem dzieci uczestniczyły we wspólnych  tańcach, rozmowach, quizie. Starsi koledzy przygotowali muzyczne przedstawienie oraz czytanie. Nie obyło się bez malowania oraz słodkich niespodzianek. Wyrażamy serdeczną wdzięczność Społeczności III LO za inicjatywę, przemiłą wizytę, poświęcony czas i radość  jaką sprawili przedszkolakom z II i V grupy.

 foto w galerii zdjęciowej

Projekt”Rodzice z pasją”–spotkanie z architektem–grupa V
dodano: 23 marca 2019

Dnia 18 marca w grupie V w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Rodzice z pasją” zostało zorganizowane spotkanie z panem Piotrem, tatusiem naszego przedszkolaka , pod hasłem : ” Architektura i rysunek to moja pasja”. Dzieci zostały zapoznane z pracą architekta, etapami powstawania projektu, posługiwania się przyrządami np. dalmierz, ploter. Przedszkolaki wykonały wydruki przedszkola oraz  domu jednorodzinnego. Na projektach zagospodarowały sale oraz ogród przedszkolny, wykonały również propozycję „nowej elewacji”. Pod okiem pana Piotra  zaplanowały i wykonały makietę osiedla „Domy naszych marzeń” z wykorzystaniem materiałów papierniczych i surowców wtórnych. Dziękujemy za twórcze spotkanie, które mamy nadzieję  rozbudziło w niejednym przedszkolaku  pasję do tego ciekawego zawodu.

   foto w galerii zdjęciowej

Muzyczne spotkanie- wiolonczela- gr I, II, IV
dodano: 15 marca 2019

15 marca w przedszkolu rozbrzmiała piękna muzyka , a to za sprawą Pani Kasi – Mamusi naszego Przedszkolaka , nauczycielki w Szkole Muzycznej oraz Ani- absolwentki naszego przedszkola, obecnie uczennicy klasy 2 tejże szkoły. Wiolonczela -instrument który pozytywnie zdominował to poranne spotkanie wniósł wiele dostojeństwa i cudownego brzmienia , które w  skupieniu słuchały przedszkolaki z grup I , II i V. Pani Kasia i Ania zaprezentowały utwory wiolonczelowe  grane solo i w duecie , a także  utwory na wiolonczelę z akompaniamentem pianina. Dzieci zdobyły wiedzę na temat instrumentu, miały możliwość zagrać techniką Pizzicato  polegającą na wprowadzeniu w ruch struny instrumentu smyczkowego poprzez szarpanie palcem. Wiolonczelowa muzyka wprowadziła wszystkich zgromadzonych w krainę łagodności i szlachetnego piękna. Pani Katarzynie , Ani oraz Jej Mamie dziękujemy za poświęcony czas i przepiękny koncert. 

 foto w galerii zdjęciowej

 

Rodzinne czytanie gr V
dodano: 13 marca 2019

Dnia 13 marca w grupie V odbyło się cykliczne spotkanie pod hasłem „Rodzinne czytanie”. Gościliśmy Babcię naszego przedszkolaka- Panią Zosię. Celem przedsięwzięcia jest poznawanie literatury dziecięcej oraz ukazanie właściwego kontaktu z książką poprzez wzór osoby dorosłej. Serdecznie dziękujemy Pani Zosi za poświęcony dzieciom czas i dostarczenie wspaniałych wrażeń.

 foto w galerii

Projekt „Czas na beztroską chwilę z książką”- rodzinne czytanie – spotkanie z Mamą Izabelą
dodano: 12 marca 2019

W dniu 12 marca odbyło się w grupie II,  kolejne przedsięwzięcie  w ramach realizowanego projektu edukacyjnego . Rozpoczęliśmy cykl spotkań z rodzicami , którzy z pasją i ogromnym zaangażowaniem włączają się w nasze działania. Dzisiejsze radosne spotkanie z Mamusią naszego przedszkolaka -Szymonka,   połączyło dwie sprawy – rodzinne czytanie oraz warsztaty geodezyjne dla przedszkolaków. Dzieci wysłuchały pouczającej bajki   pt.” Ja na pewno dziś nie sprzątam” z serii Bajkoterapia czyli bajki pomagajki dla małych i dużych, która opowiadał  o znaczeniu utrzymywaniu porządku w swoim otoczeniu oraz konsekwencjach życia w bałaganie. Przedszkolaki przeprowadziły również  twórczą rozmowę o zaletach życia w ładzie i harmonii. Druga część spotkania  dotyczyła zawodu który wykonuje nasz Gość na co dzień. Pani Izabela- geodetka, pracownik naukowy –  w ciekawy sposób przedstawiła dzieciom, czego dotyczy Jaj zawód,  w jaki sposób sporządza się mapy , jak są na nich oznaczane budowle, drogi. Przedszkolaki pod czujnym okiem fachowca sporządziły mapę sali, mierzyły jej powierzchnię przy pomocy kroków, taśmy mierniczej oraz urządzania, które wzbudziło najwięcej emocji- dalmierza. Wyrażamy ogromną wdzięczność Pani Izabeli za poświęcony czas, pasjonujące spotkanie, przekazaną wiedzę i radość jaką obdarzyła wszystkie przedszkolaki.

   foto w galerii zdjęciowej

Starszaki odwiedziły Szkołę Muzyczną
dodano: 12 marca 2019
W dniu 12 marca dzieci z grup IV oraz V  wybrały się na koncert do Szkoły Muzycznej im.I.Paderewskiego .Uczniowie tejże szkoły zaprezentowali utwory muzyki poważnej jak i nowoczesnej grając solowo na instrumentach ;fortepianie, trąbce,puzonie, flecie , skrzypcach , klarnecie, wiolonczeli, akordeonie oraz wibrafonie. Przedszkolaki  miały możliwość przyjrzenia się z bliska instrumentom oraz posłuchania  ich brzemienia. Być może któryś z naszych starszych przedszkolaków już od września rozpocznie naukę w tej wyjątkowej szkole.
  foto w galerii
Słodkie Urodziny Naszego Miasta- gr IV
dodano: 8 marca 2019
W dniu 8 marca grupa IV udała się na ,, X  Słodkie Urodziny Miasta Tarnowa”.Spotkanie rozpoczęło się na ul.Wałowej pod pomnikiem W.Łokietka.
Dzieci oglądały uroczysty przejazd na Tarnowski Rynek postaci W.Łokietka, hetmana J.Tarnowskiego, S. Leliwity z rycerzami na koniach. Imprezę uświetniły damy dworu w pięknych strojach z różnych epok. Następnie  dzieci przeszły na Rynek,  gdzie otrzymały balony oraz chorągiewki   z herbem Tarnowa oraz śpiewały piosenki. Na wyznaczony sygnał puściły  wszystkie balony ,które pięknie uniosły się w górę,oraz zaśpiewały ,,100 lat „naszemu miastu z okazji 689 rocznicy  Lokacji Miasta Tarnowa.Na zakończenie  wystąpił Prezydent miasta, dziękując  za przybycie i uczestniczenie w  uroczystości , rozdał dzieciom słodkie ciasteczka.
 foto w galerii zdjęciowej
Zajęcia otwarte w SP nr 18 w Tarnowie- grupa IV
dodano: 8 marca 2019

Dnia 7 marca dzieci z grupy IV wybrały się do Szkoły nr.18 na ,,Dni Otwarte”- po przywitaniu przez p.Dyrektor wszystkich przybyłych przedszkoli dzieci oglądnęły pokaz tańca współczesnego w wykonaniu uczennic szkoły. Następnie  brały czynny udział w lekcji plastyki w klasie  II, gdzie wykonywały z gotowych szablonów pszczółki, po czym wspólnie bawiły się w klasie  z uczniami. Oglądały  również multimedialną lekcję z przyrody, gdzie poznały etapy powstawania miodu.Na dużej nowo otwartej hali sportowej uczestniczyły w zawodach sportowych.Przedszkolaki były bardzo zadowolone i zaciekawione wizytą w szkole .

 

Niezwykłe spotkanie – gr I i II
dodano: 6 marca 2019

Dziś w grupie pierwszej w ramach akcji ” Cała Polska czyta dzieciom” gościliśmy mamusię Mirelki wraz z uczennicami  Zespołu Szkół dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Tarnowie, które przeczytały i przedstawiły w języku migowym  bajkę pt ” Czerwony Kapturek”. Ponadto nasi goście pokazali dzieciom w jaki sposób można porozumiewać się za pomocą gestów, ucząc ich wybranych znaków języka migowego i alfabetu palcowego. Wszystkie dzieciaki bawiąc się z radością nabywały nowych umiejętności. Bardzo serdecznie dziękujemy za to wspaniałe i  pouczające spotkanie.

„Czas na beztroską chwilę z książką”- projekt edukacyjny w grupie II
dodano: 3 marca 2019

W tłusty czwartek odbyło się miłe spotkanie dzieci i rodziców z grupy II. Było to pierwsze przedsięwzięcie realizowane w ramach opracowanego przez nauczycielki grupy II projektu edukacyjnego ” „Czas na beztroską chwilę z książką”, który będzie realizowany przez 3 kolejne miesiące. Zajęcia otwarte oscylowały wokół tematu czytelnictwa, dzieci poznały etapy powstawania książki. Przedszkolaki  wykazały się kreatywnością podczas zabaw tematycznych np. w bibliotekę oraz burzy mózgów. Zuchy zostały zapoznane z lapbbokami- samodzielnie tworzonymi książeczkami. Pomysł zainspirował zarówno dzieci jaki i rodziców, którzy pomogli swoim pociechom stworzyć przepiękne książeczki. Efekty były zdumiewająco ciekawe i piękne. Lapbooki  można podziwiać w zakładce :galeria  zdjęciowa- gdzie zamieszczone są fotografie z zajęć.

Przed dziećmi  nowe ciekawe wyzwania i spotkania, które mamy nadzieję sprawią, że wchodzenie dzieci w świat książek stanie się dla naszych Zuchów przygodą, którą będą wspominać przez całe swoje życie. Rodzicom oraz Babciom dziękujemy za zaangażowanie oraz chęć włączania się w planowane działania projektowe.

 foto w galerii

III spotkanie – Projekt Rodzice z pasją – Pani Agnieszka Sobarnia – grupa V
dodano: 3 marca 2019

W piątek 1 marca na dworze pięknie świeciło słońce a w grupie V zapanowało przedwiosenne poruszenie. Wszystko to za sprawą Pani Agnieszki Sobarnia – Mamusi Amelki z naszej grupy, która przyniosła dla dzieci kukłę „Marzanny” i materiały plastyczne do jej ozdobienia. Pani Agnieszka najpierw bardzo ciekawie opowiedziała dzieciom o swojej wielkiej pasji – jaka jest plastyka  i florystyka. Przybliżyła kilka najciekawszych technik plastycznych: m.in. decoupage, frottage, rysowanie i malowanie na różnych podłożach, oraz haft krzyżykowy. Dzieci miały także możliwość oglądnięcia kilku pięknych prac wykonanych przez Panią Agnieszkę. Następnie same zabrały się do działania i w trzech zespołach pracowały na ozdobieniem „Marzanny” kolorowymi bibułami. Efekt wspólnej pracy był wspaniały i gotowa „Marzanna” już czeka, aby wspólnie z dziećmi pożegnać zimę i powitać tak długo oczekiwaną wiosnę! Na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały prezent –  niespodziankę od naszego Gościa – ręcznie wykonane na szydełku kolorowe maskotki „ośmiorniczki”. Te śliczne i bardzo pracochłonne prezenty będą wspaniałą pamiątką po naszym spotkaniu. Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce za poświęcony czas,  twórcze spotkanie i urocze prezenty!

 

Warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
dodano: 25 lutego 2019

W dniu 25 lutego 2019 r. w naszym przedszkolu gościliśmy ratownika medycznego z tarnowskiego szpitala, pana Michała Potępę. Nasz gość podczas pogadanki
i zajęć praktycznych dostosowanych do wieku i możliwości dzieci, przybliżył aspekty bezpiecznego zachowywania się i zabawy w przedszkolu. Wskazał także konsekwencje niepoprawnych zachowań. Dzieci mogły poznać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej,  dowiedziały jak wygląda i do czego służy koc termiczny, wykonywały również praktyczne ćwiczenia na fantomie.                                                                                                                                          Panu Michałowi serdecznie dziękujemy za przekazanie tak ważnych informacji naszym milusińskim ,a także za poświęcony czas.

W tym samym dniu w godzinach popołudniowych szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy odbyli  pracownicy przedszkola.

 foto z wydarzenia w galerii

Przedszkole Publiczne nr 19 w Tarnowie
Dyrektor: mgr Anna Stachura
ul. Paderewskiego 24, 33-100 Tarnów
telefon: 14-636-05-00
e-mail: dyrpp19@umt.tarnow.pl