Przedszkole Publiczne nr 19 w Tarnowie

Aktualności

Muzyczne spotkanie- wiolonczela
dodano: 15 marca 2019

15 marca w przedszkolu rozbrzmiała piękna muzyka , a to za sprawą Pani Kasi – Mamusi naszego Przedszkolaka , nauczycielki w Szkole Muzycznej oraz Ani- absolwentki naszego przedszkola, obecnie uczennicy klasy 2 tejże szkoły. Wiolonczela -instrument który pozytywnie zdominował to poranne spotkanie wniósł wiele dostojeństwa i cudownego brzmienia , które w  skupieniu słuchały przedszkolaki z grup I , II i V. Pani Kasia i Ania zaprezentowały utwory wiolonczelowe  grane solo i w duecie , a także  utwory na wiolonczelę z akompaniamentem pianina. Dzieci zdobyły wiedzę na temat instrumentu, miały możliwość zagrać techniką Pizzicato  polegającą na wprowadzeniu w ruch struny instrumentu smyczkowego poprzez szarpanie palcem. Wiolonczelowa muzyka wprowadziła wszystkich zgromadzonych w krainę łagodności i szlachetnego piękna. Pani Katarzynie , Ani oraz Jej Mamie dziękujemy za poświęcony czas i przepiękny koncert. 

 foto w galerii zdjęciowej

 

Rodzinne czytanie gr V
dodano: 13 marca 2019

Dnia 13 marca w grupie V odbyło się cykliczne spotkanie pod hasłem „Rodzinne czytanie”. Gościliśmy Babcię naszego przedszkolaka- Panią Zosię. Celem przedsięwzięcia jest poznawanie literatury dziecięcej oraz ukazanie właściwego kontaktu z książką poprzez wzór osoby dorosłej. Serdecznie dziękujemy Pani Zosi za poświęcony dzieciom czas i dostarczenie wspaniałych wrażeń.

 foto w galerii

Projekt „Czas na beztroską chwilę z książką”- rodzinne czytanie – spotkanie z Mamą Izabelą
dodano: 12 marca 2019

W dniu 12 marca odbyło się w grupie II,  kolejne przedsięwzięcie  w ramach realizowanego projektu edukacyjnego . Rozpoczęliśmy cykl spotkań z rodzicami , którzy z pasją i ogromnym zaangażowaniem włączają się w nasze działania. Dzisiejsze radosne spotkanie z Mamusią naszego przedszkolaka -Szymonka,   połączyło dwie sprawy – rodzinne czytanie oraz warsztaty geodezyjne dla przedszkolaków. Dzieci wysłuchały pouczającej bajki   pt.” Ja na pewno dziś nie sprzątam” z serii Bajkoterapia czyli bajki pomagajki dla małych i dużych, która opowiadał  o znaczeniu utrzymywaniu porządku w swoim otoczeniu oraz konsekwencjach życia w bałaganie. Przedszkolaki przeprowadziły również  twórczą rozmowę o zaletach życia w ładzie i harmonii. Druga część spotkania  dotyczyła zawodu który wykonuje nasz Gość na co dzień. Pani Izabela- geodetka, pracownik naukowy –  w ciekawy sposób przedstawiła dzieciom, czego dotyczy Jaj zawód,  w jaki sposób sporządza się mapy , jak są na nich oznaczane budowle, drogi. Przedszkolaki pod czujnym okiem fachowca sporządziły mapę sali, mierzyły jej powierzchnię przy pomocy kroków, taśmy mierniczej oraz urządzania, które wzbudziło najwięcej emocji- dalmierza. Wyrażamy ogromną wdzięczność Pani Izabeli za poświęcony czas, pasjonujące spotkanie, przekazaną wiedzę i radość jaką obdarzyła wszystkie przedszkolaki.

   foto w galerii zdjęciowej

Starszaki odwiedziły Szkołę Muzyczną
dodano: 12 marca 2019
W dniu 12 marca dzieci z grup IV oraz V  wybrały się na koncert do Szkoły Muzycznej im.I.Paderewskiego .Uczniowie tejże szkoły zaprezentowali utwory muzyki poważnej jak i nowoczesnej grając solowo na instrumentach ;fortepianie, trąbce,puzonie, flecie , skrzypcach , klarnecie, wiolonczeli, akordeonie oraz wibrafonie. Przedszkolaki  miały możliwość przyjrzenia się z bliska instrumentom oraz posłuchania  ich brzemienia. Być może któryś z naszych starszych przedszkolaków już od września rozpocznie naukę w tej wyjątkowej szkole.
  foto w galerii
Słodkie Urodziny Naszego Miasta
dodano: 8 marca 2019
W dniu 8 marca grupa IV udała się na ,, X  Słodkie Urodziny Miasta Tarnowa”.Spotkanie rozpoczęło się na ul.Wałowej pod pomnikiem W.Łokietka.
Dzieci oglądały uroczysty przejazd na Tarnowski Rynek postaci W.Łokietka, hetmana J.Tarnowskiego, S. Leliwity z rycerzami na koniach. Imprezę uświetniły damy dworu w pięknych strojach z różnych epok. Następnie  dzieci przeszły na Rynek,  gdzie otrzymały balony oraz chorągiewki   z herbem Tarnowa oraz śpiewały piosenki. Na wyznaczony sygnał puściły  wszystkie balony ,które pięknie uniosły się w górę,oraz zaśpiewały ,,100 lat „naszemu miastu z okazji 689 rocznicy  Lokacji Miasta Tarnowa.Na zakończenie  wystąpił Prezydent miasta, dziękując  za przybycie i uczestniczenie w  uroczystości , rozdał dzieciom słodkie ciasteczka.
 foto w galerii zdjęciowej
Zajęcia otwarte w SP nr 18 w Tarnowie- grupa IV
dodano: 8 marca 2019

Dnia 7 marca dzieci z grupy IV wybrały się do Szkoły nr.18 na ,,Dni Otwarte”- po przywitaniu przez p.Dyrektor wszystkich przybyłych przedszkoli dzieci oglądnęły pokaz tańca współczesnego w wykonaniu uczennic szkoły. Następnie  brały czynny udział w lekcji plastyki w klasie  II, gdzie wykonywały z gotowych szablonów pszczółki, po czym wspólnie bawiły się w klasie  z uczniami. Oglądały  również multimedialną lekcję z przyrody, gdzie poznały etapy powstawania miodu.Na dużej nowo otwartej hali sportowej uczestniczyły w zawodach sportowych.Przedszkolaki były bardzo zadowolone i zaciekawione wizytą w szkole .

 

Niezwykłe spotkanie
dodano: 6 marca 2019

Dziś w grupie pierwszej w ramach akcji ” Cała Polska czyta dzieciom” gościliśmy mamusię Mirelki wraz z uczennicami  Zespołu Szkół dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Tarnowie, które przeczytały i przedstawiły w języku migowym  bajkę pt ” Czerwony Kapturek”. Ponadto nasi goście pokazali dzieciom w jaki sposób można porozumiewać się za pomocą gestów, ucząc ich wybranych znaków języka migowego i alfabetu palcowego. Wszystkie dzieciaki bawiąc się z radością nabywały nowych umiejętności. Bardzo serdecznie dziękujemy za to wspaniałe i  pouczające spotkanie.

„Czas na beztroską chwilę z książką”- projekt edukacyjny w grupie II
dodano: 3 marca 2019

W tłusty czwartek odbyło się miłe spotkanie dzieci i rodziców z grupy II. Było to pierwsze przedsięwzięcie realizowane w ramach opracowanego przez nauczycielki grupy II projektu edukacyjnego ” „Czas na beztroską chwilę z książką”, który będzie realizowany przez 3 kolejne miesiące. Zajęcia otwarte oscylowały wokół tematu czytelnictwa, dzieci poznały etapy powstawania książki. Przedszkolaki  wykazały się kreatywnością podczas zabaw tematycznych np. w bibliotekę oraz burzy mózgów. Zuchy zostały zapoznane z lapbbokami- samodzielnie tworzonymi książeczkami. Pomysł zainspirował zarówno dzieci jaki i rodziców, którzy pomogli swoim pociechom stworzyć przepiękne książeczki. Efekty były zdumiewająco ciekawe i piękne. Lapbooki  można podziwiać w zakładce :galeria  zdjęciowa- gdzie zamieszczone są fotografie z zajęć.

Przed dziećmi  nowe ciekawe wyzwania i spotkania, które mamy nadzieję sprawią, że wchodzenie dzieci w świat książek stanie się dla naszych Zuchów przygodą, którą będą wspominać przez całe swoje życie. Rodzicom oraz Babciom dziękujemy za zaangażowanie oraz chęć włączania się w planowane działania projektowe.

 foto w galerii

III spotkanie – Projekt Rodzice z pasją – Pani Agnieszka Sobarnia – grupa V
dodano: 3 marca 2019

W piątek 1 marca na dworze pięknie świeciło słońce a w grupie V zapanowało przedwiosenne poruszenie. Wszystko to za sprawą Pani Agnieszki Sobarnia – Mamusi Amelki z naszej grupy, która przyniosła dla dzieci kukłę „Marzanny” i materiały plastyczne do jej ozdobienia. Pani Agnieszka najpierw bardzo ciekawie opowiedziała dzieciom o swojej wielkiej pasji – jaka jest plastyka  i florystyka. Przybliżyła kilka najciekawszych technik plastycznych: m.in. decoupage, frottage, rysowanie i malowanie na różnych podłożach, oraz haft krzyżykowy. Dzieci miały także możliwość oglądnięcia kilku pięknych prac wykonanych przez Panią Agnieszkę. Następnie same zabrały się do działania i w trzech zespołach pracowały na ozdobieniem „Marzanny” kolorowymi bibułami. Efekt wspólnej pracy był wspaniały i gotowa „Marzanna” już czeka, aby wspólnie z dziećmi pożegnać zimę i powitać tak długo oczekiwaną wiosnę! Na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały prezent –  niespodziankę od naszego Gościa – ręcznie wykonane na szydełku kolorowe maskotki „ośmiorniczki”. Te śliczne i bardzo pracochłonne prezenty będą wspaniałą pamiątką po naszym spotkaniu. Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce za poświęcony czas,  twórcze spotkanie i urocze prezenty!

 

Warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
dodano: 25 lutego 2019

W dniu 25 lutego 2019 r. w naszym przedszkolu gościliśmy ratownika medycznego z tarnowskiego szpitala, pana Michała Potępę. Nasz gość podczas pogadanki
i zajęć praktycznych dostosowanych do wieku i możliwości dzieci, przybliżył aspekty bezpiecznego zachowywania się i zabawy w przedszkolu. Wskazał także konsekwencje niepoprawnych zachowań. Dzieci mogły poznać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej,  dowiedziały jak wygląda i do czego służy koc termiczny, wykonywały również praktyczne ćwiczenia na fantomie.                                                                                                                                          Panu Michałowi serdecznie dziękujemy za przekazanie tak ważnych informacji naszym milusińskim ,a także za poświęcony czas.

W tym samym dniu w godzinach popołudniowych szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy odbyli  pracownicy przedszkola.

 foto z wydarzenia w galerii

,, Zaczarowany świat teatru” gr III
dodano: 24 lutego 2019

Dnia 22 lutego w ramach realizowanego tematu kompleksowego,, Zaczarowany świat teatru” w grupie III dzieci wspólnie z panią Renatą bawiły się w TEATR. Zabawę poprzedziły próby, nauka wiersza, oraz przygotowanie strojów i sceny.

Dzieci podzielone były na grupy. Jedna wcieliła się w widzów, którzy otrzymali bilety i zasiedli w odpowiednim rzędzie i właściwym numerze krzesła. Druga grupa dzieci była orkiestrą. Dzieci grały na instrumentach w odpowiednim momencie przedstawienia, wskazanym przez reżysera zabawy. Trzecia grupa  to aktorzy, którzy występowali na scenie. Przedszkolaki przedstawiły inscenizację wiersza J. Brzechwy pt.; ,, Kwoka”.  Wszyscy chcieli poczuć się jak aktor, widz i muzyk, wiec przedszkolaki zamieniały się rolami.

Zabawa była świetna i na pewno powtórzymy ją nie raz!

 foto w galerii

W bibliotece- grupa V
dodano: 18 lutego 2019

Dnia 14 lutego 2019 r dzieci z grupy V uczestniczyły w kolejnym zajęciu edukacyjnym w Bibliotece Publicznej Filia Nr 18. przy ulicy Romanowicza w Tarnowie pt.  Tematem było – „Muzeum? –  A co to?” . Spotkanie rozpoczęła  pogadanka na temat historii muzeów, po czym dzieci zostały zaproszone do wysłuchania opowiadania Magdaleny Grucy pt: „Przygody Fenka. Muzeum”. Ciekawym punktem spotkania było zajęcie plastyczne,  podczas którego dzieci wykonały rysunki – wykonane rysikiem na papierze pokrytym specjalną mieszaniną, pod którą ukrywały się różne kolory. Efekty prac były dużym zaskoczeniem dla samych dzieci i odkryły ich plastyczne talenty.

 Foto w galerii

 

W SP nr 3 w Tarnowie- grupa V
dodano: 15 lutego 2019

Dnia 12 lutego dzieci z grupy IV uczestniczyły w Mini Olimpiadzie Sportowej w Sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnowie. Na początku spotkania, które miało charakter sportowy , zostały powitane przez panią Dyrektor. Uczestniczyły w rozgrzewce, a następnie pokonywały różnorodne tory przeszkód których składowymi był bieg, przejścia przez tunel, rzuty piłką do kosza. Na zakończenie przedszkolaki zostały nagrodzone medalami i gratulacjami dyrekcji. Dzieci wróciły do swojego przedszkola pełne dobrych wrażeń .

 Foto w galerii

„PRZEDSZKOLE PEŁNE BLASKU”
dodano: 8 lutego 2019

Dzielimy się z Państwem radosną wiadomością- otrzymaniem III miejsca w Konkursie „Tarnów pełen blasku”( w kategorii szkoły i przedszkola),  za świąteczne dekoracje  w naszym przedszkolu. Foto z gali wręczenia nagród znajduje się na stronie internetowej portalu Tarnowa.

20190207105435642

 

To był „BAL NAD BALE- TAŃCZYLI WSZYSCY I BAWILI SIĘ WSPANIALE”.
dodano: 8 lutego 2019

Minął coroczny bal karnawałowy. Cudowna zabawa dzieci przebiegła w rytm polskich i zagranicznych hitów. Niezawodny Wodzirej- Pan Krzysio dostarczył mnóstwo świetnych pomysłów do wspólnej zabawy. Przedszkolaki – przebrane w barwne stroje zwierzątek, królewskich postaci z bajek i baśni, superbohaterów,  spędziły radosne chwile i tanecznym krokiem  rozpoczęły  Nowy Rok 2019.

 

Przedszkole Publiczne nr 19 w Tarnowie
Dyrektor: mgr Anna Stachura
ul. Paderewskiego 24, 33-100 Tarnów
telefon: 14-636-05-00
e-mail: dyrpp19@umt.tarnow.pl